19-Orienteering-Sprint-Knockout.jpg
 Go Orienteering
 


Check out the 2023 Event Calendar or Upcoming Events (scroll down the right hand column).

To do orienteering in your own time - choose a  DIY Permanent Course or download the MapRun App for Android and iOs.  

Ask us about Day & Evening Training Sessions - After-School Orienteering - Kid-O for the under-8s
                                                                
 Latest News

 

Student teamwork on show at Thorndon Park for SA Schools Relay Champs 2023

on .

Stirling Cheer SquadFor Full results click here

1 Sepember, 2023: There was plenty of cheering for all orienteers, not just the placegetters, at the 2023 SA Orienteering School Relay Championships held at Thorndon Park on 1 September.

Thank you to Zita Sankauskas and her merry band of pink-hatters, and the school coaches who prepared the students for the day, and to all the teachers, parents and spectators who came along to support their schools.

Clive Arthur not only set courses with support from Marian Arthur, he marshalled the troops for the exciting Mass Start. Competitors and supporters were able to track results in near real-time, thanks to the technical expertise of Dianne Bergen and Colin Burnett using a big-screen display (hope we can do the same for the 2024 Australian 3 Days at Easter next year).

It was great to see students from 2 regional SA schools, Curamulka and Goolwa, travel from early in the morning to be there. See Facebook for more pics from the day, including winners.

Congratulations to all the winning teams. This year’s School Champions and Shield winners are:

• Primary Girls - Stirling East
• Primary Boys - St Martin De Porres
• Junior High Girls - Heathfield HS
• Junior High Boys - Urrbrae Agricultural HS
• Senior High Girls - Mitcham Girls HS
• Senior High Boys Glenunga International HS/Heathfield HS (equal

Participating Schools:

Black Forest PS
Coromandel Valley PS
Crafers PS
Curamulka PS (regional)
Echunga PS
Eden Hills PS
Glenunga International HS
Goolwa PS (regional)
Hawthorndene PS
Heathfield HS
Hope Christian College
Marryatville HS
Mitcham Girls HS
Stirling East PS
St Martin DePores
Upper Sturt PS
Urrbrae Agricultural HS
Woodside PS

 

Orienteering across the generations: Jeffa Lyon discusses route choice with competitors at the School Relays.

SA School OrienteeringRelayJeffa Lyon

 

Senior High School Course, Thorndon Park Map - set by Clive Arthur

 

Senior High School Orienteering Relay Course Thorndon Park

 

 

 

SA Schools Orienteering Team 2023

on .

Congratulations to the junior orienteers selected in the 2023 SA Schools Orienteering Team.  The team members will compete in the Australian Schools Championships in WA in October, as well as other Australian Championship events as part of the Kambarang Carnival  For information about the carnival see the carnival website.  The schools competition has individaul Sprtnt and Long Distance events, followed by a relay, each event has races in the 4 classes for which the team has been selected.

Schools Team 2023

45th SA Schools Orienteering Championships set the bar high for School Relay Championships

on .

 

Umbrellas were out in force for the spectator crowd at the 45th SA Schools Orienteering Championships held on Monday 29 May at Bonython Park, North Adelaide.

Even drenching rain did not dampen spirits, with more than 240 students from 22 schools taking part, achieving the organisers’ goal of a 25 percent increase over the 2022 champs.

Heathfield High School took home the Brian Wales Trophy, knocking out Adelaide Botanic in a convincing win, while Hawthorndene Primary nabbed the Williams Trophy from favourites Linden Park, with several outstanding individual efforts.

See below for the individual winners list and schools winners poster (for download). For all the results visit the Results Page

Kym Barnett, supported by Lyn Barnett and Controller Jenny Casanova, set the 10 courses, with the right level of challenge for brand new orienteers fresh from after-school orienteering programs all the way up to our more experienced regular orienteers.  The ‘pink hat’ brigade stationed themselves around the course to provide help where needed and monitor creek crossings.  Mitchell Stephens on roving mic helped everyone follow the action.

Early starters didn’t let wet weather get them down, braving the squally conditions, whereas the sun broke through as the morning wore on, making later starts a bonus.

Some orienteers coming up the straight got carried away by the moment, storming past the finish to jump the tape out of the arena… “PUNCH THE FINISH!!” could be heard from mums, dads and classmates showing their vocal support throughout the day.

“Today’s turnout was fantastic, especially with the challenging weather,” organiser Aylwin Lim said. “We are seeing some keen promising orienteers who can now go on to attend regular events and enjoy all the benefits of our international sport. It was also a great preparation in the lead-up to the SA Schools Relay Champs on September 1, where we expect many of these schools will send teams."

Furthest travelled was Josh Steadman from Goolwa, who came in 2nd in M12A. Great achievement, Josh!

Many thanks go out to all who made the event such a success. Led by Aylwin Lim, the Orienteering SA team included:  Ben Cazzolato, Pavel Grecian, Colin Burnett, Fi Pahor, Bob Smith, Jan Hillyard, Paul Hoopmann, Chris Franklin, Joel Stanley, John Anderson, Noelene Anderson, Diane Mather, Barry Wheeler, Steve Cooper, Carol Such, John Such, John Hicks, Tara Miller, David Tilbrook, Clive Arthur, Marian Arthur. Diane Bergen, Anne Oke, Guy Schubert, Mark Overton, Meredith Rasch, Al Sankauskas, Peter Cutten, Peter Kreminski, John and Jeffa Lyon, Jess Jarvis, Zita Sankauskas, Robin Uppill, Mitchell Stephens and Leila Henderson.

 

SEE BELOW FOR WINNERS LIST AND PHOTO GALLERIES

 

 SA Schools 2023 Trophy winners

 

FIRST PLACES - FEMALE 

WOpenA  Gemma Burley

Unley HS

W16A Jessica Jarvis

Mitcham Girls HS

W15A  Lucinda Fogarty

Mitcham Girls HS

W15B Esther Moran

Heathfield HS

W14A  Adeline Richmond

Mitcham Girls HS

W13A Alexandra Garden

Glenunga International

W12A Molly Miller

Black Forest PS

W11A Eleanor Hobbs

Hawthorndene PS

W11 Pairs Freya Powell & Mia Tisato

Coromandel Valley PS

W10 Ailie Hawthorn

Stirling East PS

 

 

FIRST PLACES - MALE

MOpen A Finn Johnston

Adelaide Botanic HS

M16A Mitchell Morcom

Reynella East College

M15A Marcus Cazzolato

Adelaide HS

M14A Jamie Spooner

Heathfield HS

M13A Eric Cassey

Urrbrae HS

M13 Pairs Eamon Williams & Joel Zanker

Coromandel Valley PS

M12A Euan Farquharson

Hawthorndene PS

M11A Cade Richmond

Hawthorndene PS

M11 Pairs Benjamin Goodwin & Harley Mcshane

Woodside PS

M10 Darcy Crettenden

Woodside PS

MOpenB Oliver Farnan

Marryatville HS

 

 PARTICIPATING SCHOOLS


High Schools

Heathfield

Adelaide Botanic

Glenunga IHS

Mitcham Girls

Urrbrae

Marryatville

Adelaide High

Reynella East College

Unley

St Johns Grammar

Cabra Dominican College

 

Primary Schools

Hawthorndene

Linden Park

Woodside

Coromandel Valley

Crafers

Stirling East

Black Forest

Goolwa

Echunga

Eden Hills

St Thomas Goodwood 

 

PHOTO GALLERIES

SA Schools Orienteering Champs 2023 Gallery 1
SA Schools Orienteering Champs 2023 Gallery 2
SA Schools Orienteering Champs 2023 Gallery 3

SA Schools Orienteering Champs 2023 Gallery 4

SA Schools Orienteering Champs 2023 Gallery 45

OSA Presentation Night 2022

on .

The OSA Presentation evening was held on a cold, windy and showery evening at the Glenunga Hub.  Outdoor activities of Direction-O and Wombat Hunt were organized by Bridget Anderson and partaken between showers, although the wind moved some of the hidden wombats.

A great slide show of the main orienteering activities through the year was put together by Erica Diment and Leila Henderson. This cab be viewed here.

The following awards were presented:

Orienteer of the Year

Full results are available here  
Note that an orienteer had to attend at least 4 events
to be eligible for an OY award
.

M20A – Toby Cazzolatto
M21A – Simon Uppill
M45A  - Greg Morcom
M55A – Ruhi Afnan
M65A – Paul Hoopman
M75A – Robert Smith
W16A – Gemma Burley
W20A  - Jemima Lloyd
W21A – Vanessa Round
W35A – Jenny Casanova
W45A – Sandra Afnan
W55A – Zara Soden
W65A – Robin Uppill
W75A – Carol Such
M21AS – Tyson Hillyard
M55AS – Jeff Dinning
W55AS – Lan Kelly
MOPenB – Patrick Burley
WOpenB – Jacqueline Stephens

Sue Millard Awards for the most improved junior awards

Boys – Ben Marshall (photo below)
Girls – Zoe Carter

Course Planner Award  

Jack Marshall – For the Roseworthy Sprint courses

MarshallBoys

Arlo mention made of Robert Smith for the Middle Distance Championships., Nigel Dobson for the OY at Bri Glen and Kym Barnet for the Long Distance Championships.

OSA would also like to thank the event controllers – David Tilbrook, Aylwin Lim, Gerry Velaitis, Tyson Hillyard and Jenny Casanova.

John Hall Service Award

And finally the John Hall Service Award was made to Bridget Uppill.  Presentaion below by Rob Tucker - OSA President.

Some more photos of the evening can be seen on OSA Facebook page

BridgetAndersonJohnHallAward

Orienteering SA AGM Sunday 26th March

on .

The 2022 AGM was held at after the event at Belair National Park on Sunday 26th March.

The following Management committee was elected, however the following positions need to be filled urgently

Treasurer – OSA uses online financial management using ZERO, however handover to use this and introduction to the OSA accounts would be provided
Assistant Secretary – to assist the secretary with managing correspondence, meeting minutes, a good introduction to OSA affairs
Coaching Coordinator – initially as an assistant to Bridget Uppill, then taking over the role from October

Elected Management Committee

President- Rob Tucker
Secretary – Fi Pahor
Coaching Coordinator – Bridget Uppill (until October 2023)
Technical Officer – Robin Uppill
Marketing – Leila Henderson
Newsletter Editors – Leila Henderson and Erica Diment

Other appointed positions will be confirmed at the next Council Meeting in April.

Copies of the 2022 Annual Report were available at the meeting, and are posted at the following link - https://www.sa.orienteering.asn.au/about-us/annual-reports

Principal Sponsor

ORSR sagovernment 1574x422GameOnLogoplaybytheruleslogo

Other Sponsors and Supporters

snap hilton asc osoa

dukeofbrunswichlogowildfire logo col 0Small2