2010 Results

 Preliminary OY for the full 2010 year are now available 2010OYSummary.101109b.pdf.  Organisers, course planners and controller who are not able to compete on the day are entitled to "Organiser Points". Please contact michelle_oasa@optusnet.com.au if you have not been accredited correctly. For short and middle distance courses, AS classes are not always offered. A manual change is required to award AS points when only the A class was available. Please email if class has not been changed correctly.

2009-2010 Summer Series Southern Orienteering Supplies Scatter O Points 2009-2010

Date Location Results
10 December
Hackney East: Summer Series 3
Street/Park  Event
3 December
Flinders University: Summer Series 2
Street/Park  Event
26 November
Nth Adelaide: Summer Series 1
Street/Park  Event
18 October
South Australian Schools Relay Championships: Linear Park Athelstone
Results
17 October
South Australian MTBO Middle Championships:Mt Richmond

Results and Splits

Graphical Split Times

16 October
South Australian MTBO Long Championships: Donovans

Results and Split

Graphical Split Times


25 Sept - 3 Oct
Australian Championships Carnival

Australian Orienteering Championships 2010 Results Booklet


Australian Championships OA Awards:
OA Shield: NSW
Xanthorrhea Trophy: NSW
M21E: Howden Trophy: Julain Dent
W21E: Howden Trophy: Kathryn Ewels
M21E: Swedish ambassadors trophy: NSW
W21E: Silva Trophy: Vic
3 October
Australian Relay Championships: Rock Oyster
Results   Sorry Splits not available due to programming error.
2 October
Australian Long Distance Champs: Tanunda Creek

Results   Splits    Graphical Splits
Split times - WinSplits Online

1 October
Australian Sprint Champs: Trinity College
Results  Splits 
Split times - WinSplits Online
29 September
Night Event: Rocky Paddock
Results
29 September
Australian Schools Relay Champs: Rocky Paddock
Results  Splits 
29 September
Public Teams Race: Rocky Paddock
Results
28 September
Public Event . Beat the Brats: Vixen Gully
Results  Splits   Graphical Splits
28 September
Australian Schools Indiv Champs: Vixen Gully
Results   Splits  Graphical Splits
26 September
SA Long Champs: Mack Creek

Results    Splits    Graphical  Splits
Split times - WinSplits Online

25 September
Australian Middle Distance Champs: Lady Alice Goldfield

Results       Splits     Graphical Splits

  Split times-WinSplits Online

20 September
Athelstone Linear Park SA Schools Orienteering Relays
19 September
Old Kersbrook – MTBO Mountain Bike Orienteering
12 Sept
Pewsey Vale OY
Results            Splits
29 August
Pymton
Results            Splits
16 August
Kapinnie Lakes
Badge Event and Eyre Peninsula Championships
15 August
Kapinnie Lakes
Eyre Peninsula Relay Championships
8 August
Kuitpo Forest – Monterey Map Mountain Bike Orienteering
2 August
Wadmore Park South Australian Schools Champs
1 August
North Adelaide Park Event
25 July
Para Wirra South Australian Club Relay Championships
18 July
Fox Creek MTBO & Foot O Score Event
16 July
Broken Hill Junior Camp Orienteering Results
11 July
Athelstone Street & Park Orienteering Event
4 July
Gumeracha Goldfields Forest Orienteering Event
3 July
Belair National Park Junior and Newcomer Orienteering Event
26 June
Tangari Junior and Newcomer Orienteering Event
26 June
Black Hill North Junior and Newcomer Orienteering Event
20 June
Keynes Gap Rock Orienteering Event
20 June
Keynes Gap Split Times Rock Orienteering Split Times
19 June
Wadmore Park Junior and Newcomer Orienteering Event
19 June
Karinya Junior and Newcomer Orienteering Event
14 June
Flinders Ranges - Rawnsley Park Middle Distance Orienteering Championships OY Event
14 June
Flinders Ranges - Rawnsley Park Middle Distance Orienteering Split Times
13 June
Flinders Ranges - Wilpena Spurs Orienteering Badge Event
12 June
Flinders Ranges - Wiplena Creek Day 1 Flinders Orientering Carnival
6 June
Craigburn CraigburnForest Orientering Event
5 June
Felixtow Junior and Newcomer Orienteering Event
29 May
Morialta Junior and Newcomer Orienteering Event
29 May
Flagstaff Hill

Junior and Newcomer Orienteering Event
Course 2 Map

23 May
Twigham OY orienteering event
23 May
Twigham Split Times OY orienteering event split times
22 May
Merridee OY orienteering event
22 May
Merridee Split Times OY orienteering event split times
16 May
Mt Pleasant Forest orienteering event
16 May
Mt Pleasant Split Times Orienteering Results
15 May
Shepherds Hill Junior and Newcomer orienteering event
15 May
Wadmore Park Junior and Newcomer orienteering event
8 May
Thornden Park Junior and Newcomer orienteering event
8 May
Flinders University Junior and Newcomer Series Event
1 May
SA Sprint Championships
St Peters College
Results
Splits
18 April
Mount Crawford Score Event

Score Results
Sequence and Times for the 3 competitors who visited all controls
Splits Score All Controls

17 April
SA Night Champs, Mount Crawford

Results by Class
Splits by Course

17 April
S.A. Night Orienteering Championships Graphical Split Times
11 April
MTBO MTBO Long Distance Team Challenge
28 March
Ngaralta OY Event
28 March
Ngaralta -corrected splits
OY Event Graphical Split Times 
21 March
Belair Park/Bush Event
13 March
River Torrens: Park - Street Event
28 February
Port Elliot: Park - Street Event Street/Park Orienteering
19 February
Springfield: Summer Series 10
Street/park Orienteering
12 February
Oakden Wetlands: Summer Series 9
Street/park Orienteering
5 February
Marino: Summer Series 8
Street/park Orienteering
29th January
Beaumont: Summer Series 7
Street/park Orienteering
22 January
Morphett Vale: Summer Series 6
Street/park Orienteering
15th January
Morialta: Summer Series 5
Street/park Orienteering
8th Jan
Craigburn: Summer Series 4
Non-Competitive